Muinasmaja võõrustab käsitööhuvilisi noori

Taas võib Rõuge muinasmaja ümber näha muinasrõivastuses inimesi. Sedapuhku on tegemist MTÜ Agelinde ning nende sõpradega, kes juhendavad muinaskäsitöö seminaril noortele töötubasid. Seminar algas juba 10. juulil ning kestab 18. juulini. Esimesel kahel päeval oli siin 16 õpilast Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 10. klassist koos nelja entusiastliku õpetajaga. Alates 12. juulist on aga seltskond oluliseklt kirjum. Kohal on nii 10-11-aastased lapsed Tartu Waldorfgümnaasiumist kui ka üliõpilased.
Töötubades saab valmistada mitmeid erinevaid esemeid, mille aluseks on loomulikult arheoloogiline materjal. Kel rohkem kannatust, võib harjutada nõeltehnikat, valmistada kõlapaela või pronkstraadist lülidest ketti kokku panna. Vähem aega nõuab pronksripatsite ja -sõlgede kaunistamine ning nahast vöökottide tegemine. Üllatuslikult on aga siiani populaarseim olnud hoopiski Skjoldehamni kapuuts, mille on endale lõpuni valmis teinud ka enamus seminaril osalenud noormeestest. Neiud keerutasid aga pronkstraati ja tegid endale ise käekette. Taaskord leidis kinnitust tõsiasi, et vahetegemine meeste- ja naistetöödel on on ajast ja arust. Kahel eelmisel suvel leidus mitmeid hakkajaid tütarlapsi, kes kirve kätte võtsid ja muinasmaja ehitusel usinalt kaasa lõid. Noormehed ei häbene aga nõela kätte võtta, et endale üks muinasajahõnguline, samas tänaseni väga praktiline rõivaese valmis meisterdada. Vähemalt üks noormeestest väitis, et kavatseb omatehtud kapuutsi ka reaalselt kasutusse võtta.

Vaatamata sellele, et vanusevahe on praegustel osalejatel üsna suur, saavad kõik kenasti koos hakkama, suuremad aitavad vahel väiksemaid. Huvi oma kätega midagi valmis teha on aga oluliselt suurem, kui ma ette kujutada oskasin. Tegutsemislusti jätkus ka peale töötubade ametlikku lõppu, päeval alustatud tööd jätkati peale õhtusööki. Üks osalejatest oli kodunt kaasa võtnud terve komplekti helmeid ja muud ehete valmistamiseks vajalikku kraami ja nii valmistati õhtul lisaks  mustsete esemete koopiatele ka mõni tänapäevane ehe.

Lisaks käsitöö tegemisele on meil homme plaanis muinasmaja kerisahju ka väiksemat sorti tuli teha, et kõigile seminaris osalejatele pakkuda veidikene suitsutare "mõnusid".


Kolm päeva on ilm meie tegemist soosinud, päevad on soojad ja päikesepaistelised ning töötoad on toimunud muinasmaja juures. Tänaõhtune paduvihm tegi aga natuke murelikuks ... kas meil ikka õnnetub ka homme vabas õhus toimetada?
Eelmine
Eile kolisid elanikud muinasmajast välja
Järgmine
Natuke vihma, rohkem päikest ja hästi palju käsitööd